fbpx

פראנה - אנרגיית החיים

מהי פראנה

שיתוף ב facebook
שתפו
שיתוף ב twitter
צייצו
שיתוף ב email
שלחו

מהי פראנה?

במובן המופשט ביותר של המילה, פראנה היא אנרגיה.

המדע המודרני, דרך פיזיקת החלקיקים, הגיע להבנה שהחלקיק הקטן ביותר יכול לתפקד למעשה גם כחלקיק מוצק, קרי חומר, וגם בו-זמנית כגל, קרי אנרגיה. כלומר המדע אישש את מה שהמדע המזרחי העתיק גילה לפני אלפי שנים, שהבסיס של היקום והחומר הוא למעשה אנרגיה אחת שיכולה להתגלם גם כחומר.

כמו לאלוהים, לאנרגיה הזו שמות רבים ותפקידים שונים, אך ביסודו של דבר היא אנרגיה אחת בלתי מחולקת. היא קיימת בכל דבר, בכל אדם ובכל אטום. היא אחראית על תפקידים פיזיולוגיים בגופינו וגם על תפקידים סמויים ואנרגטיים.

בעזרת התמרת הפראנה ומיקודה באזורים שונים בגוף ניתן להגיע להתנסויות מיסטיות ורוחניות.

ההתקדמות בתרגול היוגה תלויה באופן ישיר בניתוב הפראנה ובהעצמתה. ישנה אימרה עתיקה שמצהירה כי אדם יכול לחיות 40 יום ללא מזון, 3 ימים ללא מים, 5 דקות ללא אוויר אך ללא פראנה אדם אינו יכול לחיות אפילו לשניה.

אדם בריא הוא אדם שהפראנה שלו ממוקדת וזורמת ללא הפרעה בגופו. חולי הוא לכן, מצב שבו אין מספיק פראנה בתוך הגוף, או שהפראנה מדוללת, לא זורמת ותקועה . מצב זה של חולשה באנרגיה בגוף יוביל לחולשה ומחלות במישור הגופני, ובלבול, עייפות, דיכאון וכ"ו במישור הנפשי. כאשר הפראנה מוכלת בגופו של האדם ללא דליפות אנרגתיות זה מצב אידאלי, והתרגולים השונים של היוגה שואפים להביא אותנו למצב זה.

חסימות אנרגטיות מונעות מהפראנה מעבר לאברי הגוף השונים במישור הפיזי ובמישורים האנרגטיים. חסימות יכולות לנבוע ממס' סיבות שהעיקריות שבהן: מתח, חרדה, כעס, התפרצויות רגשיות, תשוקות לא מרוסנות, חוסר בשינה, אכילת מזון לא טהור וכ"ו.

תנוחות היוגה, האסאנות. ותרגילי הנקיון והטיהור, הקריות. נועדו לשחרר חסימות ברמה הפיזית והאנרגטית כך שהפראנה תוכל לזרום ללא הפרעה.

הקשר בין הפראנה למיינד:
בפרק השני בהאתה יוגה פראדיפיקה (להלן: ה.י.פ), פסוק 2, סוואטמהראמה, היוגי הדגול מסביר על הקשר בין מצב הפראנה למצב התודעה והמיינד:

When prana moves, chitta (the mental force) moves.When prana is without movement, chitta is without movement. By this (steadiness of prana) the yogi attains steadiness and should thus restrain the vayu

ובתרגום חופשי:

כאשר הפראנה נעה, המיינד (הכוח המנטלי) נע. כאשר הפראנה דוממת, המיינד דומם. בצורה זו (הדממת הפראנה) היוגי מגיע ליציבות וכך להגבלת האוויר.

בהבינם את הקשר בין המיינד לפראנה, היוגים העתיקים תכננו שיטות ותרגילים מיוחדים שמטרתם השקטת המיינד דרך שליטה וניתוב של הפראנה. תרגילים אלו נקראים – פראנהיאמה.

ישנן 5 חלוקות עיקריות למצבי פראנה והתפקודים העיקריים שלה בגוף:

1. Udana vayu
– נעה בעיקר באזור הגרון, אחראית על הדיבור ומיתרי הקול ועל הכנסת אוויר ואוכל דרך הגרון.

2. Prana vayu
– נעה בעיקר באזור בית החזה. אחראית על הנשימה ועל ספיגת האנרגיה הסמויה.

3. Samana vayu
– נעה בעיקר באזור מרכז הגוף, אחראית על העיכול ועל אש העיכול (אגני)

4. Apana vayu
– נעה בעיקר באזור הבטן התחתונה ואחראית על הוצאת השתן והצואה, על תפקודי השפיכה והזרע אצל גברים והביוץ אצל נשים.

5. Vyana vayu
– נעה בכל הגוף ואחראית על הטמעתה וחלוקתה של האנרגיה שבאה מהמזון ומהאוויר.

ישנן עוד 5 חלוקות משניות של מצבי פראנה והתפקודים שלה שאינן מעניני מאמר זה.

תרגול היוגה שואף לאזן ולהשקיט את תנועות האנרגיה הללו.

ניב דור כהן

ניב דור כהן

ניב דור כהן, מורה בכיר ליוגה ומייסד גישת התרגול אקא-יוגה. ניב מלמד יוגה משנת 2001 והוכשר כמורה ליוגה בשלושה זרמי תרגול: ויני-יוגה, שאדו יוגה וראג'ה יוגה כמורה יוגה לנשים בהריון וכמטפל ביוגה תראפיה תאילנדית.

[mashshare]

רוצה לדעת מתי שיעור אקא-יוגה הבא?

ללוח זמני השיעורים

יצירת קשר והרשמה לרשימת תפוצה

אוקטובר, 2019

ראשון27אוק8:159:45שיעור יוגה בפרדס-חנה – ימי ראשון בבוקרסוג השיעור: אקא ויניאסה יוגה / אופי השיעור: שיעור בוקר מהנה / רמה: כל הרמות8:15 – 9:45 סטודיו סמאסאטי, חוגלה 1

ראשון27אוק19:1520:45שיעור יוגה בפרדס-חנה – ימי ראשון בערבסוג השיעור: אקא ויניאסה יוגה / אופי השיעור: שיעור למתחילים ולרוצים להעמיק בעקרונות הבסיס / רמה: כל הרמות19:15 – 20:45 סטודיו סמאסאטי, חוגלה 1

שני28אוק8:3010:00שיעור יוגה בזכרון יעקבשיעור בוקר – קבוצת מתחילים בינוני8:30 – 10:00 סטודיו בזכרון יעקב

שלישי29אוק7:207:20שיעור יוגה בבנימינה – יום שלישיסוג השיעור: אקא ויניאסה יוגה / אופי השיעור: שיעור בוקר לפני העבודה / רמה: מתחילים7:20 – 7:20 סטודיו נגה, השריג 2

שלישי29אוק19:0020:30שיעור יוגה בכפר-סבא – ימי שלישי בערבסוג השיעור: אקא ויניאסה יוגה / אופי השיעור: שיעור ערב מאתגר / רמה: מתרגלים מעל שנה19:00 – 20:30 מרכז מיוגהג'ים, רחוב התע"ש 11

הראה עוד שיעורים

חמישי31אוק0:000:00קורס העמקה באמנות היוגה כולל תעודת הוראה0:00 – 0:00

גלילה לראש העמוד

בבקשה למלא את הפרטים הבאים וקישור ישיר להרצאה ישלח למייל שלך

בבקשה למלא את הפרטים הבאים וקישור ישיר לסרטון ישלח למייל שלך

חדשות אקא יוגה

ערב מבוא לקראת קורס העמקה באמנות היוגה
יתקיים ביום חמישי 26.9 בשעה 19:00 בפרדס-חנה. לפרטים על הקורס – לחצו כאן

חדש! מדיטציות מודרכות ללא תשלום בעברית ובאנגלית
תנו למדיטציות לקחת אתכם פנימה, לתוך השקט.
להורדת המדיטציות – לחצו כאן

מי ייתן וכל הברואים יהיו מאושרים
אקא-יוגה © כל הזכויות שמורות
X
דילוג לתוכן