מדע הקוסמולוגיה הוודי לפי היוגה

שיתוף ב facebook
שתפו
שיתוף ב twitter
צייצו
שיתוף ב email
שלחו

מהם "עידנים"? מהי "yuga"? האם אנחנו נמצאים כרגע ב"קאלי יוגה"? מאמר זה מנסה לעשות סדר במדע המסובך של הקוסמולוגיה לפי היוגה.

לפי מדע הקוסמולוגיה הוודי הקלאסי ישנם 4 עידנים בכדור הארץ החוזרים על עצמם במעגל מחזורי.

כל עידן כזה קרוי בשם "יוגה" "Yuga".

ארבעת העידנים

סאטייה יוגה – נמשך 1.728 מליון שנה
טרטה יוגה – נמשך 1.296 מליון שנה
דוואפארה יוגה – נמשך 0.864 מליון שנה
קאלי יוגה – נמשך 0.432 מליון שנה

עידן "סאטייה יוגה" קרוי גם "עידן הזהב" או "עידן האמת" ובו בני האנוש חיים בהרמוניה ובאופן רוחני כמעט מושלם. אורך החיים הממוצע בעידן הוא 100 אלף שנה והגובה הממוצע הוא כ-10 מטרים.

עידן "טרטה יוגה" קרוי גם בשם "עידן הכסף". אופיו של עידן זה נחשב כשלושת רבעים רוחני ורבע אחת שרוי בחטא. אורך החיים הממוצע הוא עשרת אלפים שנה והגובה הממוצע של בני האדם הוא כ-6.5 מטרים.

עידן "דוואפארה יוגה" ידוע גם בשם "עידן הברונזה". איכותו חצוייה. חצי אופי רוחני וחצי אופי חוטא. אורך החיים הממוצע הוא כ-1,000 שנה (תקופתו של מתושלח?) והגובה הממוצע הוא של כ-3 מטרים.

עידן "קאלי יוגה" קרוי גם בשם "עידן ברזל". זהו העידן שבו אנו חיים. עידן זה נחשב כבעל איכות של שלושה רבעים חטא ורבע חסד ורוח. אורך החיים הממוצע הוא כ-100 שנה והגובה הממוצע הוא כ-1.60 מטר.

4 עידנים כאלה מרכיבים עידן גדול אחד הקרוי בשם "מהה יוגה" "Maha Yuga".
אורכו של עידן גדול בשנות בני אדם הוא 4.32 מליון שנה.
1,000 עידנים גדולים כאלה מרכיבים יום אחד של ברהמה (הבורא האחראי על היקום שלנו) הקרוי בשם "קאלפה" "Kalpa".
כלומר יום אחד של ברהמה שווה 1000*4.32 מליון שנות בני אדם כלומר 4.32 מיליארד שנות בני אדם.
לילה אחד של ברהמה שווה גם הוא אותו מספר של שנים.
כך שיממה אחת בחיי ברהמה שווה 8.64 מיליארד שנים.

לפי הקוסמולוגיה הוודית ברהמה חי 100 שנה כך שאורך חייו של ברהמה לפי שנות בני האדם הוא 311 טריליון שנים. תקופה זו קרויה בשם "מהה קאלפה".
מהה קאלפה נחשבת כזמן התקיימותו של כל היקומים כולם ולפי הוודות אורך תקופה זו שווה לנשימה אחת של "וישנו", הבורא העליון לפי האמונה ההינדית.
כאשר וישנו נושף אינספור יקומים נוצרים וכאשר וישנו שואף כל היקומים מתכלים וחוזרים למצב פוטנציאלי. (דומה לתיאוריית המפץ הגדול).

מעגל זה של היווצרות והתכלות יקומים נחשב כאינסופי ולכן "וישנו" נתפס כבורא הנצחי.

לפי הטקסטים הוודיים גילו הנוכחי של ברהמה הוא 50 שנה ויום (בשנות ברהמה) ואנחנו נמצאים כעת בתחילתו של עידן "קאלי יוגה".

חשוב לציין שישנם יוגים החולקים על צורת החישוב הזו. אחד מהידועים שבהם, "שרי שרי יוקטאשוואר גירי", אמר שהחישובים הללו מקורם בטעות. בספרו "המדע הקדוש" מסיק יוקטאשוואר שאורכם של העידנים קצר בהרבה ושכדור הארץ עובר דרך שני מעגלי עידנים בצורה מחזורית: "מעגל עולה" שמתרחש כאשר השמש שלנו מתרחקת מנקודה מיסטית הקרויה "וישנו נאבי" (טבורו של וישנו) שסביבה היא נעה ו-"מעגל יורד" כאשר השמש מתרחקת מנקודה זו. לפי יוקטאשוואר כל מעגל כזה של התרחקות והתקרבות אורך 24 אלף שנים.
יוקטאשוואר מסביר שסדר הופעת העידנים במעגל היורד (כלומר כאשר השמש מתרחקת מהמרכז הרוחני) הוא: סאטייה, טרטה, דוואפארה וקאלי וסדר הופעת העידנים במעגל העולה (כלומר כאשר השמש מתקרבת אל המרכז הרוחני) הוא: קאלי, דוואפארה, טרטה, סאטייה.
לפי יוקטאשוואר חישוב זמני העידנים שונה בתכלית מהצורה הקלאסית ולפיו:

סאטייה יוגה – נמשך 4,800 שנים.
טרטה יוגה – נמשך 3600 שנים.
דוואפארה יוגה – 2400 שנים.
קאלי יוגה – 1200 שנים.

לפי חישוב זה של יוקטאשוואר, עידן קאלי יוגה (העידן הנמוך ביותר מבחינה רוחנית) התרחש בין השנים 499 – 1699 אחרי הספירה, תקופה המקבילה בערך לימי הביניים הנחשבים כזמן החשיכה והבורות בהיסטוריה האנושית. החל משנת 1699 החל עידן דוואפארה יוגה (לפי המעגל העולה) שבו אנחנו כרגע נמצאים, עידן שיש בו התקדמות אנושית בתחומים רבים כגון מדע ורפואה.

למרות שעל פניו אופן חישוב העידנים לפי יוקטאשוואר שונה בתכלית מהצורה הקלאסית, ייתכן שפשוט מדובר ב"מעגל בתוך מעגל" או "עידן בתוך עידן" וכך שתי צורות החישוב יכולות להתקיים במקביל. "מעגל עידנים קטן" שאורך 12,000 שנה ו"מעגל עידנים גדול" שאורך 4.32 מליון שנה.

אני משאיר לקורא את הסקת המסקנות.

רוצה לדעת מתי שיעור אקא-יוגה הבא?

ללוח זמני השיעורים

יצירת קשר והרשמה לרשימת תפוצה

[add_eventon
ux_val="3" number_of_months="1" show_et_ft_img="yes" ft_event_priority="no" event_count="5" show_limit="yes" show_limit_ajax="yes" hide_arrows="yes" jumper="no" jumper_offset="2" jumper_count="1" exp_jumper="no" exp_so="yes" hide_past="yes"
hide_month_headers="yes"
]

[add_eventon_list event_type="19" number_of_months="12" hide_month_headers="yes" hide_empty_months="yes"]

גלילה לראש העמוד

בבקשה למלא את הפרטים הבאים וקישור ישיר לסרטון ישלח למייל שלך

בבקשה למלא את הפרטים הבאים וקישור ישיר להרצאה ישלח למייל שלך

דילוג לתוכן